Zasady prowadzenia działalności transportowej

Transport drogowy

Polska jest krajem z najliczniejszą flotą pojazdów na terenie całej Europy. Na kontynencie na tle innych krajów wykonujemy najwięcej transportów. Jednak Krajowy Rejestr Długów informuje, że rośnie skala przedsiębiorstw transportowych z zadłużeniem. W logistyce nie ma miejsca na nieprzemyślane ruchy, a przede wszystkim liczy się doświadczenie i solidna wiedza. Samo założenie firmy transportowej nie jest trudne, ale schody pojawiają się później.

Warunki założenia przedsiębiorstwa transportowego

Chcąc rozpocząć legalną działalność w branży logistycznej należy spełnić wymogi analogiczne do każdej innej działalności gospodarczej. Jednakże sprawa wygląda inaczej, jeśli chcemy prowadzić firmę z pojazdami powyżej 3,5 tony. Wszystkie regulacje w tym zakresie są zawarte w ustawie. Dochodzą też dodatkowe koszty w postaci licencji, która stanowi wydatek rzędu od 700 zł w ramach transportu krajowego do 4000 złotych w przypadku przewozów międzynarodowych. Oprócz tego właściciel firmy przewozowej musi być niekarany.

Cykle płatności w branży TSL

Opłata za licencje nie jest jedyną, potrzebne będą też środki na zakup pojazdów, np. jeśli interesuje nas transport artykułów spożywczych, to należy je wyposażyć w specjalistyczne chłodnie. Oprócz tego trzeba zadbać o zakup paliwa, bak ciężarówki napełniany może być wielokrotnie podczas jednej dłuższej trasy! Należy też pamiętać o terminach płatności w branży, które mogą wahać się nawet do 90 dni. Przez cały ten czas należy dysponować wystarczającymi oszczędnościami do uregulowania pozostałych należności.

Przemyślany dobór pracowników

Transport artykułów spożywczych, jak i innych rodzajów ładunków wymaga kierowców znających się na swoim fachu. Muszą być to osoby odpowiedzialne, gdyż ich głównym zadaniem jest przewóz niekiedy bardzo drogiego towaru. Należy starannie wybierać kierowców, a także pamiętać o zabezpieczeniu kilku tysięcy złotych na poczet pensji. W branży TSL nie może dojść do porzucenia aut czy prowadzenia przez kierowcę na podwójnym gazie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*