Transport żywności to poważne wyzwanie

ciężarówka

To jedna z najbardziej wymagających form transportu. Przewożenie produktów spożywczych jest trudne ze względu na konieczność spełnienia wielu warunków oraz norm, wynikających z umowy z producentem oraz z przepisów prawa. Zadanie przewoźnika jest trudne między innymi dlatego, że musi zadbać o brak zniszczeń, czyli o przetransportowanie całego towaru od jednego punktu do drugiego, jak i o świeżość artykułów, co ma znaczenie dla zdrowia potencjalnych konsumentów.

Wiele wymagań do spełnienia

Właściwe przewożenie produktów spożywczych to podstawa. Trzeba zadbać o wiele kwestii. Istotne są bowiem odpowiednia temperatura, wystarczająca powierzchnia, pojemniki do przewożenia, zabezpieczenie przed uszkodzeniem oraz dostępem zanieczyszczeń. Koniecznie trzeba też na bieżąco nadzorować cały proces transportu, między innymi kontrolując temperaturę. To ostatnie na szczęście bez kłopotu udaje się robić zdalnie. Zresztą, informatyczne systemy pozwalają na ciągły nadzór nad towarem znajdującym się wewnątrz naczepy. Spełnienie wymienionych wymagań to nie tylko kwestia umowy podpisanej z producentem czy odbiorcą. To przede wszystkim działanie zgodne z przepisami, które narzucają rządy poszczególnych krajów czy Parlament Europejski. Dlatego higieniczne pojazdy, odpowiednie opakowania oraz wspominana już temperatura to aspekty kluczowe dla prawidłowego zrealizowania zadania.

Transport drogowy najkorzystniejszy

Oczywiście przewóz artykułów spożywczych może być realizowany w różnych formach. Najbardziej funkcjonalna metoda to transport drogowy, który na przykład trwa krócej niż drogą morską oraz jest mniej skomplikowany pod względem logistycznym niż choćby droga powietrzna. W pojazdach spełniających tego rodzaju funkcje koniecznie trzeba zadbać o właściwe warunki, o których była już mowa. Oczywiście wiele zależy od tego, czy ma się do czynienia z produktami mrożonymi, roślinnymi, ciekłymi czy sypkimi. Za każdym razem trzeba więc prawidłowo wybrać sposób transportowania, między innymi we właściwych pojemnikach. Przewoźnik powinien też zapewnić możliwość odbioru i dostawy towaru przez siedem dni w tygodniu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*