Tir to nie ciężarówka, co to oznacza w praktyce?

Tir

Ciężarówka to nie tir!

TIR to skrót z języka francuskiego – Transport International Routier oznaczający Międzynarodowy Transport Drogowy. Pojęcie to odnosi się bezpośrednio do konwencji celnej z 14 listopada 1975 roku. Dotyczy transportowania towarów samochodami ciężarowymi. Wspomniana regulacja prawna umożliwiła uproszczenie wielu procedur na przejściach granicznych i w strukturach urzędów celnych. Nie pobiera się żadnych dodatkowych należności z racji przejazdu przez kraje trzecie.

Konwencja w praktyce

W rzeczywistości przestrzeń ładunkowa każdego samochodu ciężarowego poddawana jest kontroli i plombowaniu na przejściu granicznym lub w urzędzie celnym. Z kolei odplombowanie i powtórne monitorowanie zawartości ładunku następuje dopiero w kraju docelowym. Dzięki zapisom konwencji w mijanych granicach wszelkie formalności ograniczone są do minimum. Wspomniane regulacje prawne zostały podpisane przez 68 stron i są włączone do przepisów Unii Europejskiej. Operacje w ich ramach można dokonywać w 58 krajach.

Skąd wzięło się nazewnictwo tir na ciężarówki?

W jaki sposób nieoficjalnie ciężarówki określa się mianem tirów? To w głównej mierze kwestia oznakowania, które jest obowiązkowe w przypadku samochodu ciężarowego czy zespołów pojazdów zajmujących się transportem ładunków. W ramach porozumienia konieczne jest posiadanie niebieskiej tabliczki z białym napisem „TIR”. Stosowanie tej nazwy nie jest uważane za błąd przez Słownik Języka Polskiego PWN. Możliwa jest też pisownia małymi literami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*