Czym jest transport drobnicowy?

To z pewnością najpopularniejszy rodzaj załadunku stosowany w transporcie. Firmy logistycznie nie tylko oferują swoje usługi dla przedsiębiorców, którzy na co dzień zajmują się produkcją i dystrybucją dużych maszyn, pojazdów czy innych wielkogabarytowych towarów. Tak naprawdę najczęściej zajmują się dostarczeniem ładunków, które określa się mianem drobnicowym. Choć to mniejszy asortyment, to wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań, które zapewnią dużą skuteczność przewozu.

Definicja transportu drobnicowego

Produkty przetworzone oraz wyroby gotowe, które posiadają opakowania jednostkowe lub zbiorcze określa się mianem ładunku drobnicowego. Można spośród niego wyodrębnić jednostki ładunkowe do podziału. Tego rodzaju przewozy dotyczą małych przedmiotów, co sprawia, że należy wobec nich zachować szczególne środki ostrożności. Zarówno w czasie załadunku, jak i przeładunku, samego transportu oraz rozładunku. Często też spedytorzy odbierają ładunki drobnicowe, które następnie łączy się w jeden zbiorczy.

Charakterystyka i rodzaje ładunków drobnicowych

Transport drobnicowy dotyczy ładunków, które cechują się niedużą masą jednostkową i różnorodnymi kształtami oraz opakowaniami. W celu obniżenia kosztów przewozu najczęściej łączy się je, gdyż wynika to z faktycznej lub oszacowanej wagi towarów. Oprócz tego drobnicę wyróżniają często rozproszeni odbiorcy i nadawcy. Różnego rodzaju ładunki drobnicowe są narażone na uszkodzenia i zniszczenia, często więc taki charakter przyjmują przewozy chłodnicze.

Mały towar dużym problemem

Nie da się ukryć, że niewielkie gabarytowo ładunki stają się częścią bardziej zawiłych procesów niż ma to miejsce w przypadku transportów asortymentu masowego. Firmy transportowe w celu zwiększenia swojej efektywności i wydajności posługują się jednostkowaniem, czy utworzeniu kilku lub kilkudziesięciu opakowań jednej jednostki ładunkowej. Z tego powodu stosuje się palety oraz kontenery. Tym sposobem łatwiejsze jest opanowanie tego typu zleceń.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*