Czym jest telematyka transportu – czym jest i jakie są jej możliwości?

Ciężarówka

Współcześnie każda prężnie działająca firma transportowa musi inwestować w nowoczesne technologie komunikacyjne oraz informatyczne. Wszystko po to, aby dochodziło do szybkiej wymiany informacji, przesyłania danych na duże odległości. Odpowiednie zarządzanie tymi kwestiami pozwala zaoszczędzić środki finansowe, a przede wszystkim czas. Dziedziną, która może być wsparciem dla tego segmentu jest telematyka.

Definicja i znaczenie telematyki

To termin, który stanowi połączenie „telekomunikacji” i „informatyki” wraz z automatyką przemysłową. Stosowane są w niej systemy sterowania, stąd też można ją określić jako grupę rozwiązań telekomunikacyjnych, informatycznych, informacyjnych. Telematyka znajduje wiele zastosowań, stąd też transport krajowy, tir czy inne składniki firm logistycznych mogą być dzięki niej zintegrowane. Także w medycynie, przemyśle cieszy się sporą popularnością.

Telematyka w transporcie

Duża firma transportowa nie może obyć się bez telematyki, dzięki której przewozy będą wykonywane w terminie, sprawnie i ekonomicznie. Reagowanie na potencjalne opóźnienia czy obowiązkowa kontrola czasu pracy kierowców, to problemy, które rozwiąże telematyka. Przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi można zniwelować koszty zużycia paliwa czy zarządzania taborem. Telefony, radio czy Internet, te narzędzia komunikacyjne okażą się pomocne w realizacji wielu zadań w czasie rzeczywistym. Telematykę transportu często utożsamia się z systemami ITS.

Co wchodzi w skład system telematyczny?

Pojedyncze zadania w firmie transportowej usprawnione przez system telematyczny to efekt dostosowania całej struktury. Zgranie kilku elementów przyniesie nie tylko znaczne oszczędności, ale zmiany w kulturze pracy. Dziesiątki czujników, detektorów i innych urządzeń, które dostosowane są do komunikacji mogą być montowane na pojazdach, co będzie stanowić podstawę lepszego i efektywniejszego planowania i analizy tras przejazdów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*