Czym jest cross-docking?

znaki zapytania

W świecie firm z branży logistycznej występuje wiele pojęć niezrozumiałych dla osób, które na co nie zajmują się tym. Jednak prędzej czy później wiedza na temat logistyki może okazać się niezwykle przydatna. Nigdy nie wiemy tak naprawdę, kiedy będziemy musieli skorzystać z tego typu usług. Jednym z często sprawiających problem osobom początkującym jest cross-docking. Co oznacza to pojęcie?

Na czym polega cross-docking?

Pojęcie to oznacza przywiezienie ładunków do magazynów przeładunkowych, następnie przepakowanie surowców, towarów i ich rozdzielenie do pojazdów, które zajmą się ich dalszą dystrybucją. To co sprawia, że cross-docking jest elementem niezbędnym dla wielu przedsiębiorstw, to fakt, iż nie ma w tym przypadku miejsca na długotrwałe magazynowanie. Błonie to miejscowość, w którym wiele przedsiębiorstw na bieżąco pakuje otrzymane towary do odpowiednich pojazdów. Jednak cross-docking wymaga dobrego planowania, co pozwala na zminimalizowanie dystansów pokonywanych przez dostawców.

Cross-docking to szansa na zadbanie o środowisko naturalne

Wykorzystując tę metodę zarządzania dostawami zamiast dowozić ładunki w różne miejsca lub do odbiorców końcowych można je skierować do magazynów przeładunkowych. Właśnie stamtąd te towary jadące w przeciwnym kierunku zostają zabrane. W ten sposób w mniejszym stopniu spalane jest paliwo, minimalizacji ulega emisja CO2 i tym samym przedsiębiorcy oszczędzają pieniądze. Ograniczeniu ulega także czas magazynowania. Tam, gdzie wymagana jest sprawna dystrybucja cross-docking cieszy się dużą popularnością.

Wzrost zainteresowania dobrze zorganizowanym cross-dockingiem

Coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce decyduje się oprzeć swoje łańcuchy dostaw, procesy dostarczania surowców i półproduktów do fabryk, sklepów na cross-dockingu. Wymaga to jednak odpowiedniego zorganizowania, wiedzy na ten temat oraz sprawnej logistyki magazynowej. Dopiero optymalizacja przeładunków pozwala na zrozumienie rozmiaru ilości przepływających ładunków przez centra logistyczne i magazyny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*