Czego wymaga logistyka produktów mrożonych?

Na co kładzie się największy nacisk w przypadku transportowania produktów mrożonych? To pytanie zadaje sobie wielu przedstawicieli firm logistycznych, które stawiają swoje pierwsze kroki w tej branży. Z pewnością nie jest to najłatwiejsza forma działalności, gdyż wymaga szczególnej precyzji w planowaniu, ścisłej kontroli kosztów oraz w przypadku każdej dostawy najważniejszy jest czas. Logistyka produktów mrożonych to działanie bardziej skomplikowane niż wszystkie pozostałe.

Dodatkowy czynnik – ciągła kontrola temperatury

Przewóz bliski ideałowi to dostawa z dokładnie oszacowanymi kosztami, która dotrze o wyznaczonej porze z  ładunkiem umieszczonym w specjalnym opakowaniu. Jednak w tej całej układance brakuje jednego parametru, jeśli w grę wchodzi logistyka mrożona. Otóż przewozy chłodnicze wymagają zachowania ciągłości w utrzymania konkretnego poziomu temperatury. W przeciwnym wypadku zakończona realizacja zlecenia dla klienta nie zakończy się powodzeniem.

Sprawny sprzęt – podstawa w przewozach produktów mrożonych

Firma oferująca przewozy chłodnicze musi wyposażyć się w sprawny sprzęt, który umożliwi przechowywanie i transportowanie powierzonego towaru w wymaganej temperaturze. Wymaga to pokrycia kosztów częstych przeglądów i okresowych wymian. Naczepy do przewożenia mrożonek należy zaopatrzyć w agregaty chłodnicze, co jest w stanie zwiększyć koszty naczepy nawet o 25% jej wartości. Należy pamiętać, że urządzenia tego typu zużywają więcej paliwa im niższa jest temperatura.

Zmiany w branży przewozów chłodniczych

Warto zaznaczyć, że wraz z postępem technologicznym przewozy chłodnicze stają się coraz kosztowniejszym przedsięwzięciem. Nie oznacza to, że dodatkowe nakłady powodują brak zwrotu z tego typu inwestycji. Wręcz przeciwnie, zapotrzebowanie na przewozy chłodnicze jest tak wielkie, że wiele krajów musi posiłkować się alternatywami z bardziej egzotycznych krajów. Nowe rynki i rosnąca konkurencyjność stwarza nowe możliwości do działania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*